
30 lipca obchodzony jest w Maroku jako dzień tronu, najważniejsze święto Maroka, które jest symbolem narodowej jedności.
W tym dniu w 1999 roku miało miejsce uroczyste koronowanie króla Maroka Muhammada VI, którego pełne imię brzmi Muhammad as-Sadis ibn al-Hasan. Muhammad VI pochodzi z dynastii Alawitów jako 23 król, znajdujących się u władzy od 1631 roku. Król Maroka to doktor prawa (Rabat), studiował na prestiżowym uniwersytecie Université de Nice Sophia-Antipolis we Francji. Włada wieloma językami, w tym doskonale mówi po francusku, angielsku i hiszpańsku. Król Muhammad VI, dzięki spuściźnie dynastycznej szanuje tradycję, jednocześnie dzięki studiom w Europie odpowiada na wyzwania współczesnego świata. Potrafi zarządzać krajem, rozwijając gospodarkę i wiele innych dziedzin jak naukę, kulturę, edukację, życie społeczne.
Święto obchodzone jest bardzo uroczyście w Maroku, a także w przedstawicielstwach zagranicznych Królestwa.
W Warszawie salony ambasady otworzył z tej okazji ambasador Maroka Youns Tijani. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Warszawskiej Izby Gospodarczej. Przedstawiamy wystąpienie ambasdora oraz relację fotograficzną ze Święta Tronu.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Warszawskiej Izby Gospodarczej oraz Konsorcjum Izb i Organizacji Gospodarczych.
(MT)
foto: Ireneusz Mateńko (Telewizja Master)
Wystąpienie JE Youns Tijani, ambasadora Królestwa Maroka z okazji Święta Tronu
Chciałbym wyrazić moje uznanie i serdecznie pozdrowić tych, którzy przybyli, aby świętować z nami 19. rocznicę wstąpienia na tron JW Króla Mohameda VI.
Szanowni Goście,
W dzisiejszych czasach integracja regionalna stała się ważna i stanowi dźwignię rozwoju i wzrostu gospodarczego. Maroko sprawiło, że integracja regionalna znalazła się na czele priorytetów strategicznych i gospodarczych państwa.
Dzięki doświadczeniu na rynku afrykańskim, zaawansowanemu statusowi i strategicznemu partnerstwu z UE, Maroko dąży do wzmocnienia swojej pozycji jako centrum regionalnego i umocnienia pozycji pośrednika między Europą i Afryką. Przykładem może tu być podpisanie nowej umowy w sprawie połowów, a także pomyślny powrót Maroka do Unii Afrykańskiej.
Maroko posiada dobrą infrastrukturę, młodą wykwalifikowaną siłę roboczą i konkurencyjne koszty pracy, a także wszystkie aktywa wynikające z różnych polityk sektorowych, które przyciągają zagranicznych inwestorów . Dzięki temu Królestwo mogło poprawić swoją atrakcyjność i klimat biznesowy oraz zająć 69. pozycję w najnowszej edycji raportu Banku Światowego „Doing Business”, gdzie kilka lat temu zajmowało dopiero 129. pozycję. (…)
Panie i Panowie,
Maroko i Polska będą obchodzić w przyszłym roku 60. rocznicę stosunków dyplomatycznych. Oba kraje robią wszystko, aby wzmocnić więzi i poszerzyć współpracę o nowe obszary. W związku z tym Maroko i Polska przeprowadziły dwustronne konsultacje, podczas których obie strony wymieniły swój punkt widzenia dotyczący różnych aspektów, w tym stosunków politycznych, gospodarczych i kulturalnych między Marokiem i Polską, a także perspektyw wzmocnienia dwustronnej współpracy.
Stosunki dwustronne między Marokiem i Polską zostały również w tym roku zaznaczone dzięki udanemu udziałowi Polski w Forum Crans Montana, zgromadzeniu kluczowych decydentów z całego świata w południowym mieście Dakhla i Moussem w mieście Tan-Tan.
W obszarze edukacji odbyło się wiele wymian studenckich i wycieczek terenowych w obu krajach, a także utworzono katedrę Uniwersytetu Marokańskiego w Agadirze poświęconą nauczaniu języka polskiego. Na poziomie gospodarczym Polska uczestniczyła w międzynarodowych targach rolniczych w Meknes, gdzie wiele polskich firm nie tylko zaprezentowało swoją ofertę, ale także wykazało zainteresowanie marokańskimi produktami naturalnymi, w szczególności olejem arganowym i jego pochodnymi. (…)
W związku z uruchomieniem licznych projektów, szczególnie w południowych prowincjach Maroka, mamy nadzieję, że w Królestwie pojawi się więcej polskich firm. Sukcesy jakie odnosimy co roku na targach TT Warsaw, odzwierciedla rosnącą popularność Maroka jako destynacji turystycznej wśród polskich turystów. Najnowsze statystyki potwierdzają, że liczba turystów w Maroku rośnie i może wzrosnąć znacząco dzięki nowemu bezpośredniemu łączu lotniczemu, które zostanie uruchomione w październiku 2018 r. między Warszawą a Marrakeszem.
Na koniec pragnę jeszcze raz wyrazić moje szczere gratulacje dla Rzeczypospolitej Polskiej z okazji jej wyboru do Rady Bezpieczeństwa ONZ i dla Polaków w 100. rocznicę niepodległości kraju. Chciałbym również pogratulować Polsce organizacji szczytu COP 24, który odbędzie się w grudniu w Katowicach i w którym Maroko zamierza aktywnie uczestniczyć.